-->

Mikołajki na Oddziale Dziecięcym

6 grudnia najmłodszych pacjentów szpitala w Czeladzi  odwiedził Święty Mikołaj, któremu towarzyszyli pomocnicy w osobach Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca, Wicestarosty Dariusza Waluszczyka oraz Członka Zarządu Adama Szydłowskiego.

Wszystkie dzieci otrzymał wyjątkowe prezenty, które uprzyjemniły im pobyt w szpitalu i pozwoliły na chwilę zapomnieć o chorobie i leczeniu. O świąteczny nastrój zadbał również personel oddziału.

W organizację mikołajkowych paczek zaangażowało się także wiele firm, którym serdecznie dziękujemy:

  1. Tom-Marg Kraków,
  2. Vendi Serwis Łódź,
  3. Contrakt Katowice,
  4. Zarys Zabrze,
  5. INTIMEX Katowice,
  6. Lidmar Sosnowiec,
  7. Ol-druk Czeladź,
  8. Scorpions Sosnowiec,
  9. NOWA Sosnowiec,
  10. IMPEL Wrocław,
  11. Smakosz Zawiercie,
  12. GESPAR Warszawa.

Konsylium lekarskie w ramach programu S.O.S. Rak

Od listopada w Szpitalu w Czeladzi regularnie będą się odbywać konsylia lekarskie w ramach programu Szpitali Onkologicznie Skoordynowanych (S.O.S. Rak) do których należy PZZOZ w Będzinie i Czeladzi, Szpitale Powiatowe w Zawierciu i w Myszkowie oraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyli specjaliści z Czeladzi oraz z ZCO w Dąbrowie Górniczej odbyło się 5 listopada. Eksperci wspólnie przeanalizowali dokumentację trzech pacjentek leczących się na Oddziale Ginekologii Onkologicznej w Czeladzi oraz podjęli decyzje dotyczące dalszej terapii.

S.O.S. Rak to pierwszy w kraju tak zorganizowany program opieki nad pacjentami onkologicznymi. Nad procesem terapii pacjenta czuwa koordynator, który przez cały okres leczenia jest dla niego łącznikiem pomiędzy placówkami medycznymi oraz przeprowadza przez etap wstępnej  i pogłębionej diagnostyki.

W szpitalach biorących udział w programie S.O.S. RAK pacjenci mają do dyspozycji pełny zakres badań – od  laboratoryjnych po obrazowe, takie jak badania USG, endoskopowe, rentgenowskie, tomografię komputerową, mammografię, rezonans magnetyczny.

Jednym z elementów programu są właśnie  konsylia medyczne, które odbywają się  na miejscu w szpitalu z udziałem onkologów z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, podczas których zespół specjalistów opracuje dalsze etapy leczenia. W zależności od rodzaju nowotworu pacjent bezzwłocznie trafia do placówki specjalizującej się w danych procedurach.

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej realizuje zadanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP). Celem PBP jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.

Program polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób średniego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. W systemie oportunistycznym do badań kwalifikowane są osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej, lub samodzielnie zgłoszą się do ośrodka.

 Kryteria dla populacji podlegającej badaniu:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,

 Kryteria wyłączenia:

  • objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego,
  • kolonoskopia w ostatnich 10 latach.

 Sposób rekrutacji:

Kandydaci do badań są identyfikowani przez lekarzy rodzinnych, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub mogą zgłosić się indywidualnie. Kandydaci do badań powinni dostarczyć wypełnioną ankietę do Biura Programu w Powiatowym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej, przesłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Osoby, których Ankiety są prawidłowo wypełnione i nie budzą wątpliwości mają ustalany termin badania, a następnie wykonywaną kolonoskopię przesiewową.

Szczegółowe informacje uzyskają Państwo
pod numerem telefonu 500 022 394
lub pod adresem e-mail endoskopia.czeladz@pzzoz.bedzin.pl

Wzór ankiety kwalifikacyjnej do pobrania

Oddział urazowo-ortopedyczny w Czeladzi już po remoncie. Jest komfortowo i nowocześnie.

Oddział urazowo-ortopedyczny w Szpitalu w Czeladzi już po remoncie. Jest komfortowo i nowocześnie

– Modernizacja oddziału to ukłon w stronę pacjentów i personelu. Zmiany usprawnią pracę lekarzy i pielęgniarek, ale przede wszystkim przełożą się na poprawę komfortu chorych. Przestronne sale, elektryczne łóżka, pomieszczenie do rehabilitacji – to tylko niektóre udogodnienia – zapowiada Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

Oddział został przeniesiony z trzeciego piętra na parter szpitala i jest większy od poprzedniego. Zamiast dotychczasowych 19 łóżek są 24. Sale są bardziej przestronne i przeznaczone maksymalnie dla trzech pacjentów, a nie jak wcześniej nawet sześcioosobowe. Jest więcej łazienek i toalet, niektóre sale mają własne sanitariaty. Wydzielona została także część septyczna, gdzie przebywają pacjenci z infekcją.

Nowością jest także sala do ćwiczeń, w której pacjenci po operacjach pracują z fizjoterapeutami nad odzyskaniem sprawności.

– Kompleksowe podejście do pacjenta i niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji po przeprowadzonym zabiegu to standard, jednak na wielu oddziałach nie ma wyznaczonego pomieszczenia, w którym pacjent może ćwiczyć w komfortowych warunkach. Zazwyczaj wykorzystywany jest do tego korytarz czy inne ogólnodostępne miejsca. Bardzo się cieszę, że na nowym oddziale możemy zapewnić pacjentowi maksymalny komfort i intymność w procesie powrotu do zdrowia – mówi kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego Szpitala w Czeladzi dr n. med. Marek Bożek.

Otwarcie oddziału to także kolejny krok do zmniejszenia kolejek do zabiegów.

– Na przełomie roku planujemy uruchomić drugą salę operacyjną, dzięki czemu będziemy w stanie wykonywać ich więcej niż do tej pory. To, w połączeniu z możliwościami, jakie daje nowy oddział, pozwoli nam na skrócenie czasu oczekiwania na operacje, w tym endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego – podkreśla dyrektor PZZOZ w Będzinie i Czeladzi Aldona Sylwa.

W ramach swojej działalności oddział urazowo-ortopedyczny oferuje pacjentom najnowocześniejsze metody leczenia schorzeń narządu ruchu oraz kompleksową opiekę w zakresie powrotu do sprawności i prawidłowego funkcjonowaniu po zakończeniu procesu leczenia i rehabilitacji.

Na remont i wyposażenie oddziału szpital przeznaczył niemal milion złotych.

Zaczytana Biblioteka w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej

15 października 2019 r. najmłodsi pacjenci Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi byli świadkami wyjątkowego wydarzenia. Fundacja Zaczytani.org razem z Ambasadorem, artystą kabaretowym Mateuszem Banaszkiewiczem otworzyła w placówce Zaczytaną Bibliotekę pełną książek, z których skorzystać będzie mógł każdy bez wyjątku.

Uroczystości otwarcia Zaczytanej Biblioteki towarzyszył szereg atrakcji dla dzieci. Ambasador zabrał zgromadzonych w świat wyobraźni i ulubionych bohaterów podczas wspólnego czytania bajek. Nie zabrakło również gier i zabaw edukacyjnych. Mecenasem Zaczytanej Biblioteki jest firma Provident Polska.

„Od trzech lat współpracujemy z Fundacją Zaczytani.org Wspólnie stworzyliśmy 36 bibliotek szpitalnych, a ta, która powstała w Czeladzi jest 37 zaczytaną biblioteką pod patronatem firmy Provident.  Nasi wolontariusze po szkoleniu przeprowadzonym przez Fundację prowadzą zajęcia z bajkoterapii na oddziałach pediatrycznych. Co roku bierzemy udział w Wielkiej Zbiórce Książek, łącznie zebraliśmy blisko 28 tys. woluminów. Do końca roku wspólnie otworzymy jeszcze 4 bibliotek szpitalnych – mówi Agnieszka Krajnik Koordynator ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa firmy Provident.

Książki, które trafiają do Zaczytanych Bibliotek pochodzą z Wielkiej Zbiórki Książek. Na przestrzeni 5 edycji udało się zgromadzić już niemal 1.8 mln utworów. Dzięki regularnym wysyłkom wolumenów z centralnego magazynu Fundacji, wszyscy pacjenci szpitali oraz ośrodków wychowawczych, w których znajdują się zaczytane biblioteki, mają stały dostęp do literatury.

Każda z bibliotek jest dopasowana do potrzeb odbiorców, którzy z niej korzystają. Książki są sortowane na te dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych. Utwory, które nie spełniają surowych wymagań szpitalnego BHP przekazywane są m.in. domom pomocy, centrom aktywności lokalnej, organizacjom pozarządowym, świetlicom wiejskim i społecznym punktom bookcrossingowym.

Dzięki wielkim sercom Polaków, którzy oddają na ręce Fundacji coraz więcej książek, możliwe było otwarcie już ponad 900 bibliotek. To ogromny sukces i niesamowite wsparcie dla pacjentów placówek medycznych w całym kraju.

Misją Fundacji Zaczytani.org jest promocja czytelnictwa i pomoc małym pacjentom. W 2018 roku fundacja rozpoczęła również program bajkoterapii. Wolontariusze odwiedzają szpitale, czytają dzieciom i wspólnie omawiają lektury.

„Bajkoterapia, to nie jest zwykłe czytanie na głos. To wzajemne uczenie się
o emocjach i uczuciach. To wspólne przeżywanie i analizowanie losów bohatera książki, które pomaga odnaleźć siłę do zmagań z trudnościami oddziałowej codzienności.” – mówi Katarzyna Nawrocka z  Fundacji Zaczytani.org.

Inne działania Zaczytanych to m.in. otwieranie oddziałowych bibliotek w szpitalach w całej Polsce i coroczna Wielka Zbiórka Książek oraz Szlak Zaczytanych Ławek.

Oddział Ginekologii na antenie telewizji TVS

Jak często chodzić do ginekologa? W jaki sposób można zapobiegać kobiecym nowotworom? Jakie możliwości leczenia oferuje Oddział Ginekologii w PZZOZ w Czeladzi? O tym w programie „Kierunek Zdrowie” telewizji TVS rozmawiali: dr hab. n. med.  Krzysztof Nowosielski, profesor nadzw, Kierownik Oddziału Ginekologii i Położnictwa oraz lek. Mariusz Włusek.

Szpital w Czeladzi jako jeden z nielicznych w województwie śląskim wykonuje procedurę mapowania węzła wartownika w raku endometrium oraz szyjki macicy przy użyciu zieleni indocyjaninowej. Metoda ta pozwala na uniknięcie usuwania wszystkich węzłów chłonnych
w miednicy małej. Jest to rozwiązanie korzystne dla pacjenta, zmniejsza liczbę powikłań i wiąże się z większym komfortem chorego.

Kierunek Zdrowie: Nowoczesne leczenie nowotworów ginekologicznych

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej przystąpił do programu S.O.S. Rak

To ma być nowa jakość w terapii pacjentów onkologicznych. Zindywidualizowane podejście, szybka diagnostyka, dostęp do najnowocześniejszego sprzętu i opieka specjalistów. Szpitale powiatowe z Zawiercia, Myszkowa, Będzina i Czeladzi oraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej podpisały porozumienie o współpracy w ramach programu S.O.S. Rak – Szpitali Onkologicznie Skoordynowanych.

To pierwszy w kraju tak zorganizowany program opieki nad pacjentami onkologicznymi. Nad procesem terapii pacjenta czuwa koordynator, który przez cały okres leczenia jest dla niego łącznikiem pomiędzy placówkami medycznymi oraz przeprowadza przez etap wstępnej  i pogłębionej diagnostyki.

W szpitalach biorących udział w programie S.O.S. RAK pacjenci mają do dyspozycji pełny zakres badań – od  laboratoryjnych po obrazowe – takie jak badania USG, endoskopowe, rentgenowskie, tomografię komputerową, mammografię, rezonans magnetyczny.

Nowością są konsylia medyczne, które będą się odbywać na miejscu w szpitalu z udziałem onkologów z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, podczas których zespół specjalistów opracuje dalsze etapy leczenia. W zależności od rodzaju nowotworu pacjent bezzwłocznie trafi do placówki specjalizującej się w danych procedurach.

W przypadku nowotworów ginekologicznych, operacji podejmie się doświadczony zespół lekarzy z PZOZZ w Czeladzi pod kierunkiem dr hab. n. med. Krzysztofa Nowosielskiego. Oddział Ginekologiczny, jako jeden z nielicznych w województwie wykonuje procedurę mapowania węzła wartownika w raku endometrium oraz szyjki macicy przy użyciu zieleni indocyjaninowej. „Metoda ta pozwala na uniknięcie usuwania wszystkich węzłów chłonnych w miednicy małej. Jest to rozwiązanie korzystne dla pacjenta, zmniejsza liczbę powikłań i wiąże się z większym komfortem chorego”.  – tłumaczy dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego i ginekologii onkologicznej szpitala w Czeladzi.

Z kolei w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu pacjenci będą mieli możliwość m.in.  laparoskopowego leczenia operacyjnego raka jelita grubego, które w Polsce nadal jest rzadko wykonywaną procedurą.

„Dzięki zatrudnieniu w szpitalu światowej klasy chirurga, prof. Stanislava Czudka, obecnie możemy zaoferować pacjentom, u których wykryte zostaną zmiany nowotworowe w obrębie układu pokarmowego, leczenie na najwyższym poziomie – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz  – dużą wagę przykładamy także do diagnostyki – uczestniczymy w programach przesiewowych raka jelita grubego i raka piersi. Im wcześniej wykryty rak, tym szansa na wyleczenie większa – podkreśla.

Za kompleksowe leczenie nowotworów piersi będzie odpowiadało Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Tam też będą kierowani pacjenci wymagający radio- lub chemioterapii.
Nowoczesne metody leczenia, wdrożone w dąbrowskiej placówce, pozwalają ograniczyć konieczność amputacji piersi, a chorą tkankę zwalczyć poprzez naświetlenia, operację czy chemioterapię.

W przypadku innych rodzajów nowotworów decyzje będą podejmowane indywidualnie podczas konsylium.

Jak podkreśla pomysłodawca projektu Dariusz Jorg, doradca w szpitalach powiatowych, które przystąpiły do porozumienia, do tej pory pacjent z diagnozą często na własną rękę szukał placówki, w której otrzyma odpowiednie leczenie. Teraz przez całą terapię zostanie przeprowadzony krok po kroku przez koordynatora projektu.

„Pomysł był taki, aby, skoordynować opiekę onkologiczną we wszystkich czterech powiatach tak, by w każdym powiecie pacjent miał dostęp do lekarza każdej  specjalności onkologicznej tj. onkologa klinicznego, radioterapeuty, chirurga onkologa lub lekarza specjalisty związanego z konkretnym umiejscowieniem nowotworu. To będzie możliwe dzięki konsyliom w szpitalach powiatowych”. – mówi.

Zapraszamy na Festyn Zdrowia. Sprawdź czy jesteś zdrowy!

Już 4 września na Rynku Starego Miasta od godziny 10.00 do 15.00 możesz bezpłatnie wykonać
badanie;

  • słuchu,
  • w kierunku zaćmy,
  • spirometryczne,
  • poziomu glukozy,
  • poziomu cholesterolu,
  • dentysometryczne w kierunku osteoporozy,
  • wideodermatoskopem w kierunku „czerniaka” (raka skóry),
  • przepływu krwi w kończynach dolnych – USG doppler,
  • komputerowe wzroku,
  • cytologiczne (dla kobiet w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat,
  • mammograficzne (dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat – które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat).

Ponadto zapraszamy na konsultacje:

  • kardiologiczne,
  • pediatryczne – ocena rozwoju fizycznego z użyciem siatek centylowych,
  • dietetyczne – określenie wskaźnika BMI,
  • ortopedyczne – konsultacje wyników badania w kierunku osteoporozy,
  • z fizjoterapeutą,
  • z zielarzem.

Pamiętaj na badanie poziomu glukozy i cholesterolu przyjdź na czczo!

Organizator:
Miasto Czeladź

Nowe możliwości diagnostyczne Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Ginekologii Onkologicznej w Czeladzi

Od czerwca br. Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Ginekologii Onkologicznej w Czeladzi dysponuje nowoczesnym laparoskopem umożliwiającym wykonywanej, podobnie jak w pozostałych krajach Europy, mapowanie węzła wartownika w raku endometrium oraz szyjki macicy.

Zabieg ten polega na znakowaniu węzła wartownika przy użyciu zieleni indocyjaninowej (Wykazuje ona dużą penetrację tkankową, wchłania się również do naczyń limfatycznych i dokładnie je mapuje)

Dzięki tej unikatowej i całkowicie bezpiecznej dla Pacjenta metodzie możliwe jest uniknięcie usuwania wszystkich węzłów w miednicy małej, co zmniejsza liczbę powikłań (np. obrzęku nóg) przy tej samej wykrywalności przerzutów do węzłów chłonnych.

Szpital w Czeladzi jest jednym z pierwszych w rejonie zagłębia i śląska miejscem, gdzie w ramach pakietu onkologicznego finansowanego przez budżet państwa możliwe jest wykonanie takiej procedury.

W przypadku pytań dotyczących procedury prosimy o kontakt z Kierowaniem Oddziału dr hab. n. med. Krzysztofem Nowosielskim, który odpowie na wszelkie pytania związane z procedurą.

Dzień Zdrowia w Czeladzi

Już 25 maja 2019 roku w czeladzkim szpitalu odbędzie się kolejna akcja na rzecz profilaktyki czyli Dzień Zdrowia w Czeladzi.

Naszym celem jest zachęcenie mieszkańców powiatu będzińskiego oraz całego regionu do wykonywania badań profilaktycznych, regularnego dbania o swoje zdrowie i tego, aby okazywali więcej serca… własnemu sercu – wyjaśnia dr Ewa Wiązania – Gacek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej  w szpitalu w Czeladzi.

25 maja najlepsi specjaliści z zakresu chorób wewnętrznych przeprowadzą m.in. pomiary glikemii, wartości kwasu moczowego we krwi, wartości lipidogramu oraz analizę masy ciała. Będzie można skorzystać również z porad i konsultacji czeladzkich lekarzy. Oczywiście nie zabraknie dodatkowych atrakcji i niespodzianek dla uczestników.

Aby wziąć udział w bezpłatnych badaniach trzeba wcześniej zarejestrować się telefonicznie pod numerem (32) 265-16-44  wew. 260.  Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:00.

O tym, że takie inicjatywy są bardzo cenne i potrzebne świadczą poprzednie edycje Białych Sobót w Czeladzi, w czasie których specjaliści z zakresu ginekologii przeprowadzili setki badań w kierunku wczesnego wykrycia raka jajnika.

Dzień Zdrowia w Czeladzi został objęty honorowym patronatem przez Starostę Będzińskiego.

Kolejna „Biała Sobota” w Czeladzi

Blisko 150 pacjentek skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach kolejnej edycji Białej Soboty w szpitalu w Czeladzi. 
Bardzo precyzyjne badanie USG jest na wagę złota jeśli chodzi o wczesne wykrycie raka jajnika – podkreśla dr hab. n.med. Krzysztof Nowosielski, który kierował zespołem specjalistów z zakresu ginekologii onkologicznej, którzy przez cały dzień czekali na pacjentki z województwa śląskiego.
Z pewnością bardzo pomocny okazał się supernowoczesny aparat USG, którym od niedawna dysponują czeladzcy lekarze.
W czasie Białej Soboty (16.03) wszystkie pacjentki mogły liczyć na spotkanie z przedstawicielkami środowiska Amazonek. To wspaniała okazja by pokazać, że samobadanie piersi nie jest takie trudne, wszystkiego można się nauczyć – mówi Magdalena Praszkiewicz, wiceszefowa będzińskich Amazonek. Panie przygotowały specjalne fantomy, ulotki i informatory dla uczestniczek badań.
Dodatkową atrakcją były porady stylistki i doradztwo kosmetyczne oraz tulipany, które – tradycyjnie – otrzymała każda uczestniczka projektu.

Ginekologia w czeladzkim szpitalu… rozkwita. Dosłownie!

Tutaj każdy dzień w roku ma być Dniem Kobiet. Chcemy zrobić wszystko, aby pacjentki czuły się u nas nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo. Musi to być maksymalnie przyjazne miejsce – zapewnia dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, który na co dzień kieruje oddziałem ginekologii w szpitalu w Czeladzi.

Motywy kwiatowe, które ozdobiły oddział, to ukoronowanie procesu modernizacji. Projekt powstał w ciągu kilku dni. Specjalistyczny ośrodek zajmujący się przede wszystkim ginekologią onkologiczną, zyskał zupełnie nowe oblicze. Na tym nie koniec. Na oddziale pojawił się też supernowoczesny sprzęt. Pozwala na ocenę zmian jajników, szyjki macicy i błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) na te, które są, z dużym prawdopodobieństwem, złośliwe i wymagają szybkiej terapii oraz takie, które można obserwować. Do takiej diagnostyki potrzebny jest właśnie bardzo wysokiej klasy aparat ultrasonograficzny – taki medyczny Mercedes. Teraz już go mamy – podkreśla docent Nowosielski. Urządzenie „zadebiutowało” podczas ostatniej „Białej Soboty”. Udało się przepadać niemal sto pacjentek pod kątem wczesnego wykrycia raka jajnika. Kolejna „Biała Sobota”, organizowana wspólnie z będzińskimi Amazonkami, już 16 marca 2019 roku. Akcje profilaktyczne odbywają się pod honorowym patronatem Starosty Będzińskiego.

Specjalistyczny ośrodek ginekologii onkologicznej w czeladzkim szpitalu stawia na operacje laparoskopowe u pacjentek onkologicznych. Wtedy okres rekonwalescencji jest krótszy. Dodatkowo przeprowadzane są badania genetyczne pobranego materiału (guza) i dzięki temu lekarze są w stanie „zaprojektować” terapię dostosowaną do konkretnej pacjentki.

W Polsce każdego roku na raka jajnika zapada około 3600 kobiet, a liczba zachorowań systematycznie rośnie.