Konsylium lekarskie w ramach programu S.O.S. Rak

Od listopada w Szpitalu w Czeladzi regularnie będą się odbywać konsylia lekarskie w ramach programu Szpitali Onkologicznie Skoordynowanych (S.O.S. Rak) do których należy PZZOZ w Będzinie i Czeladzi, Szpitale Powiatowe w Zawierciu i w Myszkowie oraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyli specjaliści z Czeladzi oraz z ZCO w Dąbrowie Górniczej odbyło się 5 listopada. Eksperci wspólnie przeanalizowali dokumentację trzech pacjentek leczących się na Oddziale Ginekologii Onkologicznej w Czeladzi oraz podjęli decyzje dotyczące dalszej terapii.

S.O.S. Rak to pierwszy w kraju tak zorganizowany program opieki nad pacjentami onkologicznymi. Nad procesem terapii pacjenta czuwa koordynator, który przez cały okres leczenia jest dla niego łącznikiem pomiędzy placówkami medycznymi oraz przeprowadza przez etap wstępnej  i pogłębionej diagnostyki.

W szpitalach biorących udział w programie S.O.S. RAK pacjenci mają do dyspozycji pełny zakres badań – od  laboratoryjnych po obrazowe, takie jak badania USG, endoskopowe, rentgenowskie, tomografię komputerową, mammografię, rezonans magnetyczny.

Jednym z elementów programu są właśnie  konsylia medyczne, które odbywają się  na miejscu w szpitalu z udziałem onkologów z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, podczas których zespół specjalistów opracuje dalsze etapy leczenia. W zależności od rodzaju nowotworu pacjent bezzwłocznie trafia do placówki specjalizującej się w danych procedurach.