Nowe możliwości diagnostyczne Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Ginekologii Onkologicznej w Czeladzi

Od czerwca br. Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Ginekologii Onkologicznej w Czeladzi dysponuje nowoczesnym laparoskopem umożliwiającym wykonywanej, podobnie jak w pozostałych krajach Europy, mapowanie węzła wartownika w raku endometrium oraz szyjki macicy.

Zabieg ten polega na znakowaniu węzła wartownika przy użyciu zieleni indocyjaninowej (Wykazuje ona dużą penetrację tkankową, wchłania się również do naczyń limfatycznych i dokładnie je mapuje)

Dzięki tej unikatowej i całkowicie bezpiecznej dla Pacjenta metodzie możliwe jest uniknięcie usuwania wszystkich węzłów w miednicy małej, co zmniejsza liczbę powikłań (np. obrzęku nóg) przy tej samej wykrywalności przerzutów do węzłów chłonnych.

Szpital w Czeladzi jest jednym z pierwszych w rejonie zagłębia i śląska miejscem, gdzie w ramach pakietu onkologicznego finansowanego przez budżet państwa możliwe jest wykonanie takiej procedury.

W przypadku pytań dotyczących procedury prosimy o kontakt z Kierowaniem Oddziału dr hab. n. med. Krzysztofem Nowosielskim, który odpowie na wszelkie pytania związane z procedurą.