Ginekologia w czeladzkim szpitalu… rozkwita. Dosłownie!
Tutaj każdy dzień w roku ma być Dniem Kobiet. Chcemy zrobić wszystko, aby pacjentki czuły się u nas nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo. Musi to być maksymalnie przyjazne miejsce – zapewnia dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, który na co dzień kieruje oddziałem ginekologii w szpitalu w Czeladzi.
Motywy kwiatowe, które ozdobiły oddział, to ukoronowanie procesu modernizacji. Projekt powstał w ciągu kilku dni. Specjalistyczny ośrodek zajmujący się przede wszystkim ginekologią onkologiczną, zyskał zupełnie nowe oblicze. Na tym nie koniec. Na oddziale pojawił się też supernowoczesny sprzęt. Pozwala na ocenę zmian jajników, szyjki macicy i błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) na te, które są, z dużym prawdopodobieństwem, złośliwe i wymagają szybkiej terapii oraz takie, które można obserwować. Do takiej diagnostyki potrzebny jest właśnie bardzo wysokiej klasy aparat ultrasonograficzny – taki medyczny Mercedes. Teraz już go mamy – podkreśla docent Nowosielski. Urządzenie „zadebiutowało” podczas ostatniej „Białej Soboty”. Udało się przepadać niemal sto pacjentek pod kątem wczesnego wykrycia raka jajnika. Kolejna „Biała Sobota”, organizowana wspólnie z będzińskimi Amazonkami, już 16 marca 2019 roku. Akcje profilaktyczne odbywają się pod honorowym patronatem Starosty Będzińskiego.
Specjalistyczny ośrodek ginekologii onkologicznej w czeladzkim szpitalu stawia na operacje laparoskopowe u pacjentek onkologicznych. Wtedy okres rekonwalescencji jest krótszy. Dodatkowo przeprowadzane są badania genetyczne pobranego materiału (guza) i dzięki temu lekarze są w stanie „zaprojektować” terapię dostosowaną do konkretnej pacjentki.
W Polsce każdego roku na raka jajnika zapada około 3600 kobiet, a liczba zachorowań systematycznie rośnie.