Zaczytana Biblioteka w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej

15 października 2019 r. najmłodsi pacjenci Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi byli świadkami wyjątkowego wydarzenia. Fundacja Zaczytani.org razem z Ambasadorem, artystą kabaretowym Mateuszem Banaszkiewiczem otworzyła w placówce Zaczytaną Bibliotekę pełną książek, z których skorzystać będzie mógł każdy bez wyjątku.

Uroczystości otwarcia Zaczytanej Biblioteki towarzyszył szereg atrakcji dla dzieci. Ambasador zabrał zgromadzonych w świat wyobraźni i ulubionych bohaterów podczas wspólnego czytania bajek. Nie zabrakło również gier i zabaw edukacyjnych. Mecenasem Zaczytanej Biblioteki jest firma Provident Polska.

„Od trzech lat współpracujemy z Fundacją Zaczytani.org Wspólnie stworzyliśmy 36 bibliotek szpitalnych, a ta, która powstała w Czeladzi jest 37 zaczytaną biblioteką pod patronatem firmy Provident.  Nasi wolontariusze po szkoleniu przeprowadzonym przez Fundację prowadzą zajęcia z bajkoterapii na oddziałach pediatrycznych. Co roku bierzemy udział w Wielkiej Zbiórce Książek, łącznie zebraliśmy blisko 28 tys. woluminów. Do końca roku wspólnie otworzymy jeszcze 4 bibliotek szpitalnych – mówi Agnieszka Krajnik Koordynator ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa firmy Provident.

Książki, które trafiają do Zaczytanych Bibliotek pochodzą z Wielkiej Zbiórki Książek. Na przestrzeni 5 edycji udało się zgromadzić już niemal 1.8 mln utworów. Dzięki regularnym wysyłkom wolumenów z centralnego magazynu Fundacji, wszyscy pacjenci szpitali oraz ośrodków wychowawczych, w których znajdują się zaczytane biblioteki, mają stały dostęp do literatury.

Każda z bibliotek jest dopasowana do potrzeb odbiorców, którzy z niej korzystają. Książki są sortowane na te dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych. Utwory, które nie spełniają surowych wymagań szpitalnego BHP przekazywane są m.in. domom pomocy, centrom aktywności lokalnej, organizacjom pozarządowym, świetlicom wiejskim i społecznym punktom bookcrossingowym.

Dzięki wielkim sercom Polaków, którzy oddają na ręce Fundacji coraz więcej książek, możliwe było otwarcie już ponad 900 bibliotek. To ogromny sukces i niesamowite wsparcie dla pacjentów placówek medycznych w całym kraju.

Misją Fundacji Zaczytani.org jest promocja czytelnictwa i pomoc małym pacjentom. W 2018 roku fundacja rozpoczęła również program bajkoterapii. Wolontariusze odwiedzają szpitale, czytają dzieciom i wspólnie omawiają lektury.

„Bajkoterapia, to nie jest zwykłe czytanie na głos. To wzajemne uczenie się
o emocjach i uczuciach. To wspólne przeżywanie i analizowanie losów bohatera książki, które pomaga odnaleźć siłę do zmagań z trudnościami oddziałowej codzienności.” – mówi Katarzyna Nawrocka z  Fundacji Zaczytani.org.

Inne działania Zaczytanych to m.in. otwieranie oddziałowych bibliotek w szpitalach w całej Polsce i coroczna Wielka Zbiórka Książek oraz Szlak Zaczytanych Ławek.