Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej przystąpił do programu S.O.S. Rak
To ma być nowa jakość w terapii pacjentów onkologicznych. Zindywidualizowane podejście, szybka diagnostyka, dostęp do najnowocześniejszego sprzętu i opieka specjalistów. Szpitale powiatowe z Zawiercia, Myszkowa, Będzina i Czeladzi oraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej podpisały porozumienie o współpracy w ramach programu S.O.S. Rak – Szpitali Onkologicznie Skoordynowanych.
To pierwszy w kraju tak zorganizowany program opieki nad pacjentami onkologicznymi. Nad procesem terapii pacjenta czuwa koordynator, który przez cały okres leczenia jest dla niego łącznikiem pomiędzy placówkami medycznymi oraz przeprowadza przez etap wstępnej i pogłębionej diagnostyki.
W szpitalach biorących udział w programie S.O.S. RAK pacjenci mają do dyspozycji pełny zakres badań – od laboratoryjnych po obrazowe – takie jak badania USG, endoskopowe, rentgenowskie, tomografię komputerową, mammografię, rezonans magnetyczny.
Nowością są konsylia medyczne, które będą się odbywać na miejscu w szpitalu z udziałem onkologów z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, podczas których zespół specjalistów opracuje dalsze etapy leczenia. W zależności od rodzaju nowotworu pacjent bezzwłocznie trafi do placówki specjalizującej się w danych procedurach.
W przypadku nowotworów ginekologicznych, operacji podejmie się doświadczony zespół lekarzy z PZOZZ w Czeladzi pod kierunkiem dr hab. n. med. Krzysztofa Nowosielskiego. Oddział Ginekologiczny, jako jeden z nielicznych w województwie wykonuje procedurę mapowania węzła wartownika w raku endometrium oraz szyjki macicy przy użyciu zieleni indocyjaninowej. „Metoda ta pozwala na uniknięcie usuwania wszystkich węzłów chłonnych w miednicy małej. Jest to rozwiązanie korzystne dla pacjenta, zmniejsza liczbę powikłań i wiąże się z większym komfortem chorego”. – tłumaczy dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego i ginekologii onkologicznej szpitala w Czeladzi.
Z kolei w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu pacjenci będą mieli możliwość m.in. laparoskopowego leczenia operacyjnego raka jelita grubego, które w Polsce nadal jest rzadko wykonywaną procedurą.
„Dzięki zatrudnieniu w szpitalu światowej klasy chirurga, prof. Stanislava Czudka, obecnie możemy zaoferować pacjentom, u których wykryte zostaną zmiany nowotworowe w obrębie układu pokarmowego, leczenie na najwyższym poziomie – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz – dużą wagę przykładamy także do diagnostyki – uczestniczymy w programach przesiewowych raka jelita grubego i raka piersi. Im wcześniej wykryty rak, tym szansa na wyleczenie większa – podkreśla.
Za kompleksowe leczenie nowotworów piersi będzie odpowiadało Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Tam też będą kierowani pacjenci wymagający radio- lub chemioterapii.
Nowoczesne metody leczenia, wdrożone w dąbrowskiej placówce, pozwalają ograniczyć konieczność amputacji piersi, a chorą tkankę zwalczyć poprzez naświetlenia, operację czy chemioterapię.
W przypadku innych rodzajów nowotworów decyzje będą podejmowane indywidualnie podczas konsylium.
Jak podkreśla pomysłodawca projektu Dariusz Jorg, doradca w szpitalach powiatowych, które przystąpiły do porozumienia, do tej pory pacjent z diagnozą często na własną rękę szukał placówki, w której otrzyma odpowiednie leczenie. Teraz przez całą terapię zostanie przeprowadzony krok po kroku przez koordynatora projektu.
„Pomysł był taki, aby, skoordynować opiekę onkologiczną we wszystkich czterech powiatach tak, by w każdym powiecie pacjent miał dostęp do lekarza każdej specjalności onkologicznej tj. onkologa klinicznego, radioterapeuty, chirurga onkologa lub lekarza specjalisty związanego z konkretnym umiejscowieniem nowotworu. To będzie możliwe dzięki konsyliom w szpitalach powiatowych”. – mówi.