-->

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie i Czeladzi jednym z najlepiej zarządzanych szpitali publicznych w Polsce

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej zajął IV miejsce  w zestawieniu „Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group” w kategorii szpitale z kontraktem z NFZ od 49-99 mln.

Celem inicjatywy jest ocena placówek medycznych i wyłonienie najlepszego szpitala pod kątem efektywności aktywów, rentowności sprzedaży i dynamiki kontraktu z NFZ.

„Zestawienie docenia jednostki publiczne, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej idącą w parze z efektywnością ekonomiczną. Projekt jest o tyle wyjątkowy, że na rynku szpitali publicznych o danych finansowych mówi się mało lub prawie wcale.” – mówi Krzysztof Kawalec, Prezes BFF Banking Group w Polsce. „Laureaci udowadniają, że choć droga do sukcesu nie jest prosta, istnieją sposoby, aby osiągnąć stabilność finansową i ciągły rozwój. W tym roku było to o tyle trudniejsze, że szpitale, oprócz mierzenia się z codziennymi problemami, musiały także stawić czoła wyzwaniom związanym z pandemią Covid-19, co wymagało nie lada umiejętności logistycznych, jak i organizacyjnych.” – dodaje.

W 6. edycji zestawienia „Liderzy Zarządzania” udział wzięło 296 szpitali: 132 powiatowe, 88 wojewódzkie, 31 ministerialnych, 24 uniwersyteckie i 21 gminnych. Ocenie zostały poddane wskaźniki takie jak: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży netto i dynamika przychodu z NFZ. Dodatkowo wszystkie jednostki podzielone zostały na 3 kategorie pod kątem wysokości kontraktu z NFZ. Autorem metodologii i obliczeń jest BFF Banking Group. Inicjatywa realizowana jest we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita, a jej partnerami instytucjonalnymi w tym roku są Polska Federacja Szpitali oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpital w Czeladzi laureatem Nagrody Burmistrza Miasta Czeladź „Pierścień Saturna 2021”!

15 października odbyła się gala wręczenia Nagród Burmistrza Miasta Czeladź „Pierścieni Saturna” – szczególnego lauru przyznawanego wybitnym osobistościom zasłużonym dla miasta i jego mieszkańców.

Jako wyraz uznania dla przeprowadzonych działań restrukturyzacyjnych oraz modernizacji Szpitala, a także zmian dokonanych w obszarze struktury i jego sposobu funkcjonowania, którego efektem jest zdecydowana poprawa jakości świadczonych usług medycznych – nagrodę otrzymali: Dyrektor PZZOZ Aldona Sylwa i Pełnomocnik Dyrektora ds. Restrukturyzacji dr n. med. Dariusz Jorg.

„Tą nagrodą chcę również podziękować Dyrekcji Szpitala i całemu personelowi za dobrą współpracę
z władzami samorządowymi Miasta Czeladź, za przychylność i życzliwość okazaną zwłaszcza podczas pandemii koronawirusa – w każdej trudnej sytuacji mogliśmy na Was liczyć. Szpital w Czeladzi szczyci się swoją historią, ale nie ominęły go problemy, jakie przyniósł ze sobą czas transformacji po 1990 r. Dzięki Waszym, jak i grona znakomitych specjalistów wysiłkom, stał się nowoczesną, godną zaufania placówką medyczną na miarę XXI wieku, nie tylko wizytówką naszego miasta, ale także powiatu będzińskiego i całego regionu Zagłębia Dąbrowskiego”- napisał uzasadniając przyznanie nagrody Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec.

Rozpoczynamy szczepienia trzecia dawką dla grup wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia

Rozpoczynamy szczepienia trzecia dawką dla grup wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia

  • dla grupy 50+ szczepienia będą odbywać się od 11 października przez dwa tygodnie w Powszechnym Punkcie Szczepień w Będzinie ( (ul. Sportowa 4a).

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Infolinia Powszechnego Punktu Szczepień w Będzinie będzie aktywna od 27 września. Telefon: 32 775 81 85 od  poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

Jeżeli mieszkasz w Będzinie i stan Twojego zdrowia nie pozwala Ci na samodzielne dotarcie do Punktu Szczepień (jesteś pacjentem leżącym), podczas rejestracji możesz zgłosić potrzebę szczepienia w domu.

  • szczepienia personelu medycznego będą odbywać się w dniach 11-15 października w Punkcie Szczepień przy Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi (ul. Szpitalna 40). Rejestracja odbywa się pod numerem 519 761 058.

Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Nowy Oddział Neurologiczny Szpitala w Czeladzi gotowy na przyjęcie pacjentów

15 września w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi otwarto całkowicie zmodernizowany Oddział Neurologiczny.

Nowy oddział jest większy od poprzedniego. Składa się z części udarowej oraz ogólnoneurologicznej.  Na ok. 1000 m2 zlokalizowano sale chorych, część diagnostyczną, salę rehabilitacji oraz pomieszczenia dla personelu.

– Charakter i wystrój pomieszczeń zostały tak zaprojektowane, by pacjenci mogli wracać do zdrowia w przyjaznym dla siebie otoczeniu. Pokoje są bardziej przestronne i przeznaczone maksymalnie dla trzech osób. Zawsze dążymy do tego, aby chorzy otrzymali najlepsze leczenie – o co dba profesjonalna kadra – ale dbamy też o to, by pacjent czuł się w szpitalu komfortowo. To zapewni nowoczesne i praktyczne wyposażenie – mówi Starosta Będziński Sebastian Szaleniec. W każdym pokoju jest łazienka, ergonomiczne łóżka, miejsce do spożywania posiłków i szafy do przechowywania prywatnych rzeczy, na korytarzu zlokalizowano dwa w pełni wyposażone aneksy kuchenne.

– Całe wyposażenie oddziału – od podstawowych przedmiotów codziennego użytku po specjalistyczny sprzęt medyczny – jest całkowicie nowe. Dzięki temu podniesie się nie tylko jakość leczenia, ale również komfort pobytu pacjentów w szpitalu – podkreśla kierownik Oddziału Neurologicznego lek. Krzysztof Tempka.

Nowa neurologia posiada także sześciostanowiskową salę intensywnego nadzoru neurologicznego ze specjalistyczną  aparaturą monitorującą stan zdrowia pacjenta i sterowanymi elektrycznie łóżkami z materacami przeciwodleżynowymi, w tym zmiennociśnieniowymi oraz salę izolowaną również umożliwiającą pełny monitoring chorego.

Na oddziale znajdują się również gabinety badań oraz gabinet diagnostyczno-zabiegowy. Gabinety te zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt do badań, w tym badań EEG (elektroencefalografia), które pozwalają ocenić czynności mózgu czy EMG (elektromiografia) służących do diagnozy  nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej.

– Układ pomieszczeń został tak zaprojektowany, by umożliwić korzystanie z tych gabinetów zarówno pacjentom znajdującym się na oddziale, jak i pacjentom skierowanych na badania w ramach poradni. Pozostałe badania diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny będą wykonywane w pracowni diagnostyczno-obrazowej znajdującej się na pierwszym piętrze w bezpośrednim sąsiedztwie wyremontowanego oddziału – mówi dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Aldona Sylwa.

Kolejną nowością  jest sala do ćwiczeń, w której pod okiem wykwalifikowanych rehabilitantów pacjenci pracują  nad odzyskaniem sprawności.

– Rehabilitacja neurologiczna rozpoczęta wcześnie pozwala przyspieszyć powrót do zdrowia i ograniczyć niekorzystne skutki choroby. Wcześniej do ćwiczeń wykorzystywaliśmy ogólnodostępne przestrzenie takiej jak korytarz, bardzo się cieszę, że na nowym oddziale znalazło się miejsce na salę rehabilitacji z prawdziwego zdarzenia, zapewniającą pacjentom maksymalny komfort i profesjonalny sprzęt – mówi Krzysztof Tempka.

Nad pacjentami czuwa profesjonalna kadra medyczna: 5 lekarzy specjalistów i dwóch rezydentów, zespół pielęgniarski i rehabilitanci.

Po remoncie personel oddziału zyskał nowe pomieszczenia umożliwiające im pracę w przyjaznych warunkach oraz pomieszczenia wypoczynku. Szpital zakupił także elektryczny podnośnik dla chorych, który ułatwia pielęgnację i transport pacjentów.

– Nasz szpital sukcesywnie się zmienia. Nowo wyremontowany oddział jest kolejnym zrealizowanym w ramach planowanej strategii modernizacyjnej obiektów wchodzących w zakres Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi i Będzinie. W najbliższym czasie zostaną wyremontowane także Oddziały Dziecięcy i Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej. Trwa również termomodernizacja budynku głównego Szpitala w Czeladzi – wymienia Pełnomocnik Dyrektora ds. Restrukturyzacji dr n. med. Dariusz Jorg.

Remont i wyposażenie oddziału kosztowały w sumie 3,5 mln zł.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli:

Starosta Będziński Sebastian Szaleniec,
Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka,
Wicestarosta Dariusz Waluszczyk,
Członkowie Zarządu Powiatu: Halina Mentel, Adam Szydłowski i Marek Rajca,
Sekretarz Powiatu Agata Fazan,
radni powiatowi – Bożena Łapaj i Przemysław Krasoń,
Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Rafała Adamczyka –  Pani Joanna Kobryń oraz asystent Pana Posła – Pan Michał Curyło,
w imieniu Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego – Wiceprezydent Anna Drzewiecka,
w imieniu Prezydenta Miasta Sosnowiec – Halina Czapla Naczelnik Wydziału Zdrowia,
Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec,
Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś,
Ks. Kanonik Jarosław Wolski
oraz Pan Adam Marszałek- Prezes firmy WODPOL  wraz z przedstawicielami firmy.

Zakład Fizjoterapii i Rehabilitacji PZZOZ przenosi się do nowo wyremontowanej siedziby w Będzinie

Już za kilka tygodni pacjenci korzystający ze świadczeń rehabilitacyjnych Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej dostaną do dyspozycji całkowicie nową placówkę rehabilitacyjną. Funkcjonujący dotychczas w Czeladzi zakład przeniesie się do kompleksowo zmodernizowanych pomieszczeń szpitala przy ul. Małachowskiego w Będzinie. Dziś po raz pierwszy zaprezentowano nowe wnętrza po remoncie.

– Już wkrótce w naszej powiatowej lecznicy Zakład Fizjoterapii i Rehabilitacji działać będzie w nowej odsłonie. To kolejny krok, by oferta Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej była coraz bardziej atrakcyjna, wszechstronna i dostosowana do wymogów dzisiejszego rynku usług medycznych. Posiadamy świetną, wyspecjalizowaną kadrę, którą doceniają pacjenci nie tylko z powiatu będzińskiego, ale i spoza jego granic. Po przeprowadzonej modernizacji i doposażeniu w nowoczesny sprzęt, wysokie kwalifikacje personelu medycznego będą szły w parze z wysokiej klasy nowoczesnymi urządzeniami, które otwierają kolejne możliwości efektywnego leczenia i niesienia pomocy chorym mówi Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele Powiatu Będzińskiego:
Przewodniczący Rady Powiatu Jan Powałka, Wicestarosta Dariusz Waluszczyk, Członkowie Zarządu Powiatu: Halina Mentel i Marek Rajca, Sekretarz Powiatu Agata Fazan oraz radni powiatowi: Ewa Bierońska, Jan Mucha, Bożena Łapaj i Marian Kozieł. Obecny był także Poseł na Sejm RP Rafał Adamczyk. Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego reprezentowała Wiceprezydent Anna Drzewiecka. Zaproszenie Starosty i Dyrektor Szpitala przyjęli także: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś oraz Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski.

W przestronnych i przyjaznych pacjentowi gabinetach zainstalowano całkowicie nowy sprzęt pozwalający na wykonywanie szerokiego wachlarza zabiegów z zakresu fizjoterapii. O dostęp do usług na najwyższym poziomie zadba kadra wykwalifikowanych specjalistów.

– Zmiana lokalizacji i poprawa standardu usług realizowanych przez zakład rehabilitacji jest odpowiedzią na zwiększające się rynkowe zapotrzebowanie w zakresie fizjoterapii. W ramach środków, które posiadamy, takich jak wiedza, umiejętności oraz nowoczesny sprzęt, będziemy mogli jeszcze efektywniej pomagać pacjentom w poprawie jakości ich życia poprzez usprawnienie ruchowe oraz eliminację bólu związanego ze schorzeniami narządu ruchumówi Aldona Sylwa, Dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a terapeuci są specjalistami w kwestii programowania procesu rehabilitacji – rodzaju i liczby zabiegów, ich przebiegu i doboru ćwiczeń oraz przebiegu całego procesu terapeutycznego, który ustalany jest po rozmowach i badaniu pacjenta przez fizjoterapeutę.

Zakład został wyposażony w sprzęt rehabilitacyjny oraz sprzęt do fizykoterapii najnowszej generacji t.j. falę uderzeniową laser wysokoenergetyczny, urządzenie do mechanicznego drenażu limfatycznego, wirówki do kąpieli wirowych, krioterapię miejscową.

Kadra posiada dodatkowe uprawnienia z zakresu ortopedii i traumatologii, neurologii, NDT Bobath, Metody Vojty, Terapii Manualnej, Metody McKenzie, technik masażu.

Szerszy jest także zakres oferowanych usług. Zadbano o to, by w komfortowych warunkach zapewnić możliwość rehabilitacji osobom ze specjalnymi potrzebami, w tym pacjentom z niepełnosprawnościami oraz dzieciom.

– Wiele uwagi poświęciliśmy dzieciom potrzebującym terapii integracji sensorycznej (SI) oraz rehabilitacji sportowej. Stworzyliśmy salę ćwiczeń specjalnie dla małych pacjentów o przyjaznym środowisku użytkowania, która została wyposażona w szereg profesjonalnych sprzętów do ćwiczeń, stymulujących motorykę oraz zapewniających komfort podczas terapii wymienia Pełnomocnik Dyrektora ds. Restrukturyzacji dr Dariusz Jorg.

Osoby, których stan nie pozwala na dojazdy na rehabilitację, będą mogły skorzystać z wizyt domowych. Zakład jest zaopatrzony w niezbędny sprzęt do profesjonalnego wykonywania zabiegów w trakcie tego rodzaju wizyt: przenośne łóżka rehabilitacyjne, urządzenia do wykonywania terapii ultradźwiękami, laseroterapii oraz elektroterapii.

Całość kosztowała ok. miliona i została zrealizowana we współpracy z inwestorem zewnętrznym.

„NIE UMIERAJĄ NIGDY CI, O KTÓRYCH PAMIĘTAMY – BO PAMIĘĆ TO NIEŚMIERTELNOŚĆ”

Większa liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19

Informujemy, że od 3 kwietnia w  Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi będzie udostępnionych kolejnych 35 miejsc dla pacjentów z pozytywnym wynikiem SARS-CoV-2

Tym samym szpital zwiększy liczbę łóżek covidowych do 135:

POZIOM II – 120  łóżek w tym 12 łóżek intensywnego nadzoru
POZIOM III – 15 łóżek neurologicznych dla pacjentów z pozytywnym wynikiem SARS-CoV2.

Uprzejmie informujemy, że na oddziałach dostępne są następujące numery telefonów dla rodzin pacjentów:

POZIOM II:

ODCINEK I – Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej

Lekarz Dyżurny: 721 – 315 – 721

Pielęgniarki: 506 – 090 – 971

Sugerowane godziny kontaktu: 13.00-15.00

ODCINEK II – Oddział Chirurgii Ogólnej

Lekarz Dyżurny: (32) 731 22 45

Sugerowane godziny kontaktu: 13.00-15.00

POZIOM III – DLA PACJENTÓW NEUROLOGICZNYCH:

Lekarz Dyżurny: (32) 731 22 79

Pielęgniarki: (32) 731 23 31

Sugerowane godziny kontaktu: 13.00-15.00

Kasacja dokumentacji medycznej

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi informuje, iż w maju 2021 r. planowany jest termin usunięcia dokumentacji medycznej. Szczegółowy spis dokumentacji przeznaczonej do zniszczenia znajduje się poniżej. Osoby zainteresowane odbiorem swojej dokumentacji proszone są o zgłoszenie się po nią do dnia 23.04.2021 r. do Archiwum Szpitala w Czeladzi.

Niszczona dokumentacja:

 

Poradnie Specjalistyczne
Lp. Nazwa Poradni Lata  ostatniej wizyty pacjenta
1 Historia zdrowia i choroby – poradnia diabetologiczna (Czeladź) 1992-2000
2 Historia zdrowia i choroby – poradnia endokrynologiczna (Będzin i Czeladź) 1992-2000
3 Historia zdrowia i choroby – poradnia laryngologiczna (Czeladź) 2000
4 Historia zdrowia i choroby – poradnia neurologiczna (Czeladź) 2000
5 Historia zdrowia i choroby – poradnia chirurgiczna (Będzin i Czeladź) 2000
6 Historia zdrowia i choroby – poradnia urologiczna (Będzin i Czeladź) 2000
7 Historia zdrowia i choroby – poradnia dermatologiczna (Czeladź) 2000
8 Historia zdrowia i choroby – poradnia okulistyczna (Czeladź) 2000
9 Historia zdrowia i choroby – poradnia urazowo-ortopedyczna (Czeladź) 2000
10 Historia zdrowia i choroby – poradnia wad postawy (Czeladź) 1997-1998
11 Historia zdrowia i choroby – poradnia rehabilitacyjna (Czeladź) 1994-2000
12 Historia zdrowia i choroby – poradnia zdrowia psychicznego (Czeladź) 1999-2000
13 Historia zdrowia i choroby – poradnia odwykowa (Czeladź) 1999-2000
14 Historia zdrowia i choroby – poradnia chorób sutka (Będzin) 2000
15 Historia zdrowia i choroby – poradnia hematologiczna (Będzin) 2000
16 Historia zdrowia i choroby – poradnia gastrologiczna (Będzin) 2000
17 Historia zdrowia i choroby – poradnia proktologiczna (Będzin) 2000
18 Historia zdrowia i choroby – poradnia alergologiczna (Będzin) 2000
19 Historia zdrowia i choroby – poradnia ginekologiczna (Będzin) 2000
20 Historia zdrowia i choroby – poradnia kardiologiczna (Będzin) 2000
21 Historia zdrowia i choroby – poradnia leczenia bólu (Będzin) 2000
Wyniki Badań
1 Wyniki badań UKG (Czeladź) 1998-2000
2 Wyniki badań Panendoskopia (Czeladź) 1998-2000
3 Wyniki badań Kolonoskopia (Czeladź) 2000
4 Wyniki badań EKG (Czeladź) 1999-2000
5 Wyniki badań USG (Czeladź) 2000
6 Wyniki badań EEG (Czeladź) 2000
7 Wyniki badań Spirometria (Czeladź) 2000
8 Wyniki badań RTG (Czeladź i Będzin) 2000
9 Zdjęcia RTG i TK (Czeladź i Będzin) 2010
10 Wyniki Histopatologiczne z Oddziału Chirurgii Ogólnej (Będzin) 2000
Inna
1 Wyniki badań nieodebrane przez pacjenta Oddział dla Nerwowo i Psychicznie Chorych 2010
2 Wyniki badań nieodebrane przez pacjenta Oddział Wewnętrzny I 2010
3 Wyniki badań nieodebrane przez pacjenta wyniki Histopatologiczne z Poradni Specjalistycznej (Będzin) 2005-2008
4 Karty Informacyjne Izb7y Przyjęć (Czeladź) 2000

Komunikat w sprawie szczepień w dniach 15-16.02.2021 r.

W związku z brakiem dostawy szczepionek
przeciwko COVID-19 z Agencji Rezerw Materiałowych
w dniach 15 i 16 luty br., wszystkie osoby
które powinny przyjąć pierwszą oraz drugą
dawkę szczepionki zapraszamy w środę 17.02.2021 r.

Nowe godziny szczepienia podane zostaną telefonicznie.

Za zaistniałą sytuację przepraszamy

Komunikat w sprawie szczepień w dniu 08.02.2021 r.

Informujemy, iż w związku z brakiem dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 w dniu 08.02.2021r. wszystkie osoby które powinny przyjąć drugą dawkę szczepionki w w/w dniu zapraszamy w piątek 12.02.2021 r. w godz. 8:00 – 13:00.

Za zaistniałą sytuację przepraszamy.

Rusza rejestracja na szczepienia dla seniorów

15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia.

Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

Na szczepienie osoby z tej grupy  nie potrzebują e-skierowania, zostanie ono  automatycznie wystawione według numeru PESEL.

Seniorzy, mogą umawiać termin szczepienia na trzy sposoby:

  • kontaktując się bezpośrednio z punktem szczepień działającym w PZZOZ w Czeladzi
    32 265 16 86
  • wykorzystując Internetowe Konto Pacjenta dostępne na stronie gov.pl. (Do logowania potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód)
  • dzwoniąc na całodobową infolinię NFZ pod numer 989.

Osoby, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu. Do 15 stycznia gminy udostępnią infolinię dla mieszkańców pod którą będzie można uzyskać informacje na ten temat.