Nowy Oddział Neurologiczny Szpitala w Czeladzi gotowy na przyjęcie pacjentów

15 września w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi otwarto całkowicie zmodernizowany Oddział Neurologiczny.

Nowy oddział jest większy od poprzedniego. Składa się z części udarowej oraz ogólnoneurologicznej.  Na ok. 1000 m2 zlokalizowano sale chorych, część diagnostyczną, salę rehabilitacji oraz pomieszczenia dla personelu.

– Charakter i wystrój pomieszczeń zostały tak zaprojektowane, by pacjenci mogli wracać do zdrowia w przyjaznym dla siebie otoczeniu. Pokoje są bardziej przestronne i przeznaczone maksymalnie dla trzech osób. Zawsze dążymy do tego, aby chorzy otrzymali najlepsze leczenie – o co dba profesjonalna kadra – ale dbamy też o to, by pacjent czuł się w szpitalu komfortowo. To zapewni nowoczesne i praktyczne wyposażenie – mówi Starosta Będziński Sebastian Szaleniec. W każdym pokoju jest łazienka, ergonomiczne łóżka, miejsce do spożywania posiłków i szafy do przechowywania prywatnych rzeczy, na korytarzu zlokalizowano dwa w pełni wyposażone aneksy kuchenne.

– Całe wyposażenie oddziału – od podstawowych przedmiotów codziennego użytku po specjalistyczny sprzęt medyczny – jest całkowicie nowe. Dzięki temu podniesie się nie tylko jakość leczenia, ale również komfort pobytu pacjentów w szpitalu – podkreśla kierownik Oddziału Neurologicznego lek. Krzysztof Tempka.

Nowa neurologia posiada także sześciostanowiskową salę intensywnego nadzoru neurologicznego ze specjalistyczną  aparaturą monitorującą stan zdrowia pacjenta i sterowanymi elektrycznie łóżkami z materacami przeciwodleżynowymi, w tym zmiennociśnieniowymi oraz salę izolowaną również umożliwiającą pełny monitoring chorego.

Na oddziale znajdują się również gabinety badań oraz gabinet diagnostyczno-zabiegowy. Gabinety te zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt do badań, w tym badań EEG (elektroencefalografia), które pozwalają ocenić czynności mózgu czy EMG (elektromiografia) służących do diagnozy  nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej.

– Układ pomieszczeń został tak zaprojektowany, by umożliwić korzystanie z tych gabinetów zarówno pacjentom znajdującym się na oddziale, jak i pacjentom skierowanych na badania w ramach poradni. Pozostałe badania diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny będą wykonywane w pracowni diagnostyczno-obrazowej znajdującej się na pierwszym piętrze w bezpośrednim sąsiedztwie wyremontowanego oddziału – mówi dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Aldona Sylwa.

Kolejną nowością  jest sala do ćwiczeń, w której pod okiem wykwalifikowanych rehabilitantów pacjenci pracują  nad odzyskaniem sprawności.

– Rehabilitacja neurologiczna rozpoczęta wcześnie pozwala przyspieszyć powrót do zdrowia i ograniczyć niekorzystne skutki choroby. Wcześniej do ćwiczeń wykorzystywaliśmy ogólnodostępne przestrzenie takiej jak korytarz, bardzo się cieszę, że na nowym oddziale znalazło się miejsce na salę rehabilitacji z prawdziwego zdarzenia, zapewniającą pacjentom maksymalny komfort i profesjonalny sprzęt – mówi Krzysztof Tempka.

Nad pacjentami czuwa profesjonalna kadra medyczna: 5 lekarzy specjalistów i dwóch rezydentów, zespół pielęgniarski i rehabilitanci.

Po remoncie personel oddziału zyskał nowe pomieszczenia umożliwiające im pracę w przyjaznych warunkach oraz pomieszczenia wypoczynku. Szpital zakupił także elektryczny podnośnik dla chorych, który ułatwia pielęgnację i transport pacjentów.

– Nasz szpital sukcesywnie się zmienia. Nowo wyremontowany oddział jest kolejnym zrealizowanym w ramach planowanej strategii modernizacyjnej obiektów wchodzących w zakres Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi i Będzinie. W najbliższym czasie zostaną wyremontowane także Oddziały Dziecięcy i Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej. Trwa również termomodernizacja budynku głównego Szpitala w Czeladzi – wymienia Pełnomocnik Dyrektora ds. Restrukturyzacji dr n. med. Dariusz Jorg.

Remont i wyposażenie oddziału kosztowały w sumie 3,5 mln zł.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli:

Starosta Będziński Sebastian Szaleniec,
Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka,
Wicestarosta Dariusz Waluszczyk,
Członkowie Zarządu Powiatu: Halina Mentel, Adam Szydłowski i Marek Rajca,
Sekretarz Powiatu Agata Fazan,
radni powiatowi – Bożena Łapaj i Przemysław Krasoń,
Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Rafała Adamczyka –  Pani Joanna Kobryń oraz asystent Pana Posła – Pan Michał Curyło,
w imieniu Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego – Wiceprezydent Anna Drzewiecka,
w imieniu Prezydenta Miasta Sosnowiec – Halina Czapla Naczelnik Wydziału Zdrowia,
Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec,
Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś,
Ks. Kanonik Jarosław Wolski
oraz Pan Adam Marszałek- Prezes firmy WODPOL  wraz z przedstawicielami firmy.