-->

Oddział urazowo-ortopedyczny w Czeladzi już po remoncie. Jest komfortowo i nowocześnie.

Oddział urazowo-ortopedyczny w Szpitalu w Czeladzi już po remoncie. Jest komfortowo i nowocześnie

– Modernizacja oddziału to ukłon w stronę pacjentów i personelu. Zmiany usprawnią pracę lekarzy i pielęgniarek, ale przede wszystkim przełożą się na poprawę komfortu chorych. Przestronne sale, elektryczne łóżka, pomieszczenie do rehabilitacji – to tylko niektóre udogodnienia – zapowiada Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

Oddział został przeniesiony z trzeciego piętra na parter szpitala i jest większy od poprzedniego. Zamiast dotychczasowych 19 łóżek są 24. Sale są bardziej przestronne i przeznaczone maksymalnie dla trzech pacjentów, a nie jak wcześniej nawet sześcioosobowe. Jest więcej łazienek i toalet, niektóre sale mają własne sanitariaty. Wydzielona została także część septyczna, gdzie przebywają pacjenci z infekcją.

Nowością jest także sala do ćwiczeń, w której pacjenci po operacjach pracują z fizjoterapeutami nad odzyskaniem sprawności.

– Kompleksowe podejście do pacjenta i niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji po przeprowadzonym zabiegu to standard, jednak na wielu oddziałach nie ma wyznaczonego pomieszczenia, w którym pacjent może ćwiczyć w komfortowych warunkach. Zazwyczaj wykorzystywany jest do tego korytarz czy inne ogólnodostępne miejsca. Bardzo się cieszę, że na nowym oddziale możemy zapewnić pacjentowi maksymalny komfort i intymność w procesie powrotu do zdrowia – mówi kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego Szpitala w Czeladzi dr n. med. Marek Bożek.

Otwarcie oddziału to także kolejny krok do zmniejszenia kolejek do zabiegów.

– Na przełomie roku planujemy uruchomić drugą salę operacyjną, dzięki czemu będziemy w stanie wykonywać ich więcej niż do tej pory. To, w połączeniu z możliwościami, jakie daje nowy oddział, pozwoli nam na skrócenie czasu oczekiwania na operacje, w tym endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego – podkreśla dyrektor PZZOZ w Będzinie i Czeladzi Aldona Sylwa.

W ramach swojej działalności oddział urazowo-ortopedyczny oferuje pacjentom najnowocześniejsze metody leczenia schorzeń narządu ruchu oraz kompleksową opiekę w zakresie powrotu do sprawności i prawidłowego funkcjonowaniu po zakończeniu procesu leczenia i rehabilitacji.

Na remont i wyposażenie oddziału szpital przeznaczył niemal milion złotych.

Zaczytana Biblioteka w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej

15 października 2019 r. najmłodsi pacjenci Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi byli świadkami wyjątkowego wydarzenia. Fundacja Zaczytani.org razem z Ambasadorem, artystą kabaretowym Mateuszem Banaszkiewiczem otworzyła w placówce Zaczytaną Bibliotekę pełną książek, z których skorzystać będzie mógł każdy bez wyjątku.

Uroczystości otwarcia Zaczytanej Biblioteki towarzyszył szereg atrakcji dla dzieci. Ambasador zabrał zgromadzonych w świat wyobraźni i ulubionych bohaterów podczas wspólnego czytania bajek. Nie zabrakło również gier i zabaw edukacyjnych. Mecenasem Zaczytanej Biblioteki jest firma Provident Polska.

„Od trzech lat współpracujemy z Fundacją Zaczytani.org Wspólnie stworzyliśmy 36 bibliotek szpitalnych, a ta, która powstała w Czeladzi jest 37 zaczytaną biblioteką pod patronatem firmy Provident.  Nasi wolontariusze po szkoleniu przeprowadzonym przez Fundację prowadzą zajęcia z bajkoterapii na oddziałach pediatrycznych. Co roku bierzemy udział w Wielkiej Zbiórce Książek, łącznie zebraliśmy blisko 28 tys. woluminów. Do końca roku wspólnie otworzymy jeszcze 4 bibliotek szpitalnych – mówi Agnieszka Krajnik Koordynator ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa firmy Provident.

Książki, które trafiają do Zaczytanych Bibliotek pochodzą z Wielkiej Zbiórki Książek. Na przestrzeni 5 edycji udało się zgromadzić już niemal 1.8 mln utworów. Dzięki regularnym wysyłkom wolumenów z centralnego magazynu Fundacji, wszyscy pacjenci szpitali oraz ośrodków wychowawczych, w których znajdują się zaczytane biblioteki, mają stały dostęp do literatury.

Każda z bibliotek jest dopasowana do potrzeb odbiorców, którzy z niej korzystają. Książki są sortowane na te dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych. Utwory, które nie spełniają surowych wymagań szpitalnego BHP przekazywane są m.in. domom pomocy, centrom aktywności lokalnej, organizacjom pozarządowym, świetlicom wiejskim i społecznym punktom bookcrossingowym.

Dzięki wielkim sercom Polaków, którzy oddają na ręce Fundacji coraz więcej książek, możliwe było otwarcie już ponad 900 bibliotek. To ogromny sukces i niesamowite wsparcie dla pacjentów placówek medycznych w całym kraju.

Misją Fundacji Zaczytani.org jest promocja czytelnictwa i pomoc małym pacjentom. W 2018 roku fundacja rozpoczęła również program bajkoterapii. Wolontariusze odwiedzają szpitale, czytają dzieciom i wspólnie omawiają lektury.

„Bajkoterapia, to nie jest zwykłe czytanie na głos. To wzajemne uczenie się
o emocjach i uczuciach. To wspólne przeżywanie i analizowanie losów bohatera książki, które pomaga odnaleźć siłę do zmagań z trudnościami oddziałowej codzienności.” – mówi Katarzyna Nawrocka z  Fundacji Zaczytani.org.

Inne działania Zaczytanych to m.in. otwieranie oddziałowych bibliotek w szpitalach w całej Polsce i coroczna Wielka Zbiórka Książek oraz Szlak Zaczytanych Ławek.

Oddział Ginekologii na antenie telewizji TVS

Jak często chodzić do ginekologa? W jaki sposób można zapobiegać kobiecym nowotworom? Jakie możliwości leczenia oferuje Oddział Ginekologii w PZZOZ w Czeladzi? O tym w programie „Kierunek Zdrowie” telewizji TVS rozmawiali: dr hab. n. med.  Krzysztof Nowosielski, profesor nadzw, Kierownik Oddziału Ginekologii i Położnictwa oraz lek. Mariusz Włusek.

Szpital w Czeladzi jako jeden z nielicznych w województwie śląskim wykonuje procedurę mapowania węzła wartownika w raku endometrium oraz szyjki macicy przy użyciu zieleni indocyjaninowej. Metoda ta pozwala na uniknięcie usuwania wszystkich węzłów chłonnych
w miednicy małej. Jest to rozwiązanie korzystne dla pacjenta, zmniejsza liczbę powikłań i wiąże się z większym komfortem chorego.

Kierunek Zdrowie: Nowoczesne leczenie nowotworów ginekologicznych