-->

Wizyta Ambasador Kanady w Ukrainie w PZZOZ

W czwartek, 25 kwietnia 2024 r. w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej gościła Ambasador Kanady w Ukrainie JE Natalka Cmoc.

Wizyta miała związek z odbywającą się w szpitalu V misją medyczną Fundacji Kanada-Ukraina w ramach realizowanego od września 2022 r. „Canada Ukraine Surgical Aid Program”. Celem programu jest zapewnienie specjalistycznego leczenia cywilnym i wojskowym ofiarom wojny.

Ambasador spotkała się z zespołem Fundacji Kanada-Ukraina, Starostą Będzińskim Sebastianem Szaleńcem oraz dyrekcją szpitala.

Członkowie Fundacji przedstawili założenia oraz efekty dotychczasowych działań w ramach programu CUSAP, a Starosta Będziński podziękował za zaufanie i wybór szpitala w Czeladzi, który jest jedyną w Polsce bazą misji medycznej.

Dr Dariusz Jorg przedstawił działania, jakie PZZOZ od początku wojny realizuje na rzecz Ukrainy. To m.in. zbiórka leków dla szpitala w Chmielnickim oraz szeroko zakrojona współpraca z kanadyjską fundacją, która ma być kontynuowana także po zakończeniu wojny. Placówka planuje szkolenie ukraińskich lekarzy z wykorzystaniem nowych technologii, którzy następnie będą mogli pomagać pacjentom w swoim kraju.

Ambasador odwiedziła rannych pacjentów, wysłuchała ich historii i życzyła powrotu do zdrowia. Rozmawiała także z personelem oddziału, który tworzą medycy z Kanady, Polski i Ukrainy.

Podczas spotkania z dziennikarzami podkreśliła, jak ważna jest kompleksowa pomoc, jaką otrzymują podczas każdej misji pacjenci. Podziękowała także całemu zespołowi za pracę na rzecz poszkodowanych.

Tysięczny zabieg z wykorzystaniem innowacyjnej soczewki w będzińskim szpitalu.

Już tysiąc operacji usunięcia zaćmy w wykorzystaniem innowacyjnych soczewek o rozszerzonej głębi ostrości wykonał szpital w Będzinie. To pierwsza placówka w kraju, która zaoferowała pacjentom dostęp do nowoczesnych soczewek bez opłat na taką skalę. Z możliwości uwolnienia się od okularów korzystają pacjenci z całej Polski. Jest to ważne zwłaszcza dla osób żyjących aktywnie. Przykładem jest pani Maria Rzeźniczek, utytułowana badmintonistka w kategorii wiekowej 65+, która 19 kwietnia przeszła zabieg.

W ubiegłorocznych mistrzostwach Polski w badmintonie pani Maria stawała na podium dwukrotnie, zdobywając brązowy medal w grze pojedynczej i srebro w parach mieszanych. Wyniki ucieszyły zawodniczkę, ale zaniepokoiły ją ujawniające się podczas gry problemy z widzeniem.

Okazało się, że winna jest postępująca zaćma. Aby dać pacjentce pełen komfort widzenia bez konieczności sięgania po okulary, pani Marii usunięto naturalną, zmętniałą soczewkę, a następnie wszczepiono nowoczesną soczewkę o wydłużonej ogniskowej, którą szpital w Będzinie oferuje jako jeden z nielicznych w kraju.

„W naszym szpitalu ten rodzaj soczewek jest dostępny jako soczewka pierwszego wyboru w ramach kontraktu z NFZ. Oznacza to, że może ją otrzymać bezpłatnie każdy pacjent zakwalifikowany do zabiegu zaćmy, który nie ma przeciwwskazań medycznych. Dostępna jest też w wersji torycznej, dla osób z astygmatyzmem – tłumaczy dr n. med. Adam Kabiesz, kierownik oddziału okulistyki Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie.

Niezwykle zaawansowana optyka nowej soczewki zapewnia większy zakres widzenia w porównaniu ze standardowo wszczepianymi w ramach NFZ implantami wewnątrzgałkowymi.

Standardowa soczewka pozwala na ostre widzenie tylko na jedną odległość W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie okularów korekcyjnych, by widzieć z bliska lub z daleka. Soczewka o rozszerzonej głębi ostrości stosowana w Będzinie pozwala osiągnąć doskonałe widzenie na dal oraz na odległości pośrednie np. podczas pracy przy komputerze czy korzystania ze smartfona. Jest także całkowicie wolna od niepożądanych efektów, które często towarzyszyły zwykłej soczewce jednoogniskowej, takich jak rozmazywanie się obrazu czy olśnienia.

„Od listopada ubiegłego roku przeprowadziliśmy już tysiąc zabiegów z wykorzystaniem tej soczewki. Żaden inny ośrodek nie ma tak bogatego doświadczenia. Z naszych dotychczasowych obserwacji wynika, że duża grupa pacjentów uzyskuje dobre widzenie nawet na bardzo bliskie odległości. Tym samym w stu procentach uwalniając się od okularów – potwierdza dr Kabiesz.

„Już po operacji pierwszego oka poczułam ogromną różnicę. Widzę o wiele wyraźniej, dostrzegam szczegóły, których wcześniej nie mogłam zobaczyć. Myślę, że teraz, po operacji drugiego oka, nic już mi nie przeszkodzi, by po powrocie do treningów grać jeszcze lepiej niż wcześniej. Mam nadzieję, że zdążę przygotować się do tegorocznych mistrzostw Polski i powalczę o wymarzone złoto – cieszy się Maria Rzeźniczek.

Planowany termin usunięcia dokumentacji medycznej

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi informuje, iż w maju 2024 r. planowany jest termin usunięcia dokumentacji medycznej. Szczegółowy spis dokumentacji przeznaczonej do zniszczenia znajduje się poniżej. Osoby zainteresowane odbiorem swojej dokumentacji proszone są o zgłoszenie się po nią do dnia 12.05.2024 r do Archiwum Szpitala w Czeladzi.

Wykaz niszczonej dokumentacji