Zakład Fizjoterapii i Rehabilitacji PZZOZ przenosi się do nowo wyremontowanej siedziby w Będzinie

Już za kilka tygodni pacjenci korzystający ze świadczeń rehabilitacyjnych Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej dostaną do dyspozycji całkowicie nową placówkę rehabilitacyjną. Funkcjonujący dotychczas w Czeladzi zakład przeniesie się do kompleksowo zmodernizowanych pomieszczeń szpitala przy ul. Małachowskiego w Będzinie. Dziś po raz pierwszy zaprezentowano nowe wnętrza po remoncie.

– Już wkrótce w naszej powiatowej lecznicy Zakład Fizjoterapii i Rehabilitacji działać będzie w nowej odsłonie. To kolejny krok, by oferta Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej była coraz bardziej atrakcyjna, wszechstronna i dostosowana do wymogów dzisiejszego rynku usług medycznych. Posiadamy świetną, wyspecjalizowaną kadrę, którą doceniają pacjenci nie tylko z powiatu będzińskiego, ale i spoza jego granic. Po przeprowadzonej modernizacji i doposażeniu w nowoczesny sprzęt, wysokie kwalifikacje personelu medycznego będą szły w parze z wysokiej klasy nowoczesnymi urządzeniami, które otwierają kolejne możliwości efektywnego leczenia i niesienia pomocy chorym mówi Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele Powiatu Będzińskiego:
Przewodniczący Rady Powiatu Jan Powałka, Wicestarosta Dariusz Waluszczyk, Członkowie Zarządu Powiatu: Halina Mentel i Marek Rajca, Sekretarz Powiatu Agata Fazan oraz radni powiatowi: Ewa Bierońska, Jan Mucha, Bożena Łapaj i Marian Kozieł. Obecny był także Poseł na Sejm RP Rafał Adamczyk. Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego reprezentowała Wiceprezydent Anna Drzewiecka. Zaproszenie Starosty i Dyrektor Szpitala przyjęli także: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś oraz Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski.

W przestronnych i przyjaznych pacjentowi gabinetach zainstalowano całkowicie nowy sprzęt pozwalający na wykonywanie szerokiego wachlarza zabiegów z zakresu fizjoterapii. O dostęp do usług na najwyższym poziomie zadba kadra wykwalifikowanych specjalistów.

– Zmiana lokalizacji i poprawa standardu usług realizowanych przez zakład rehabilitacji jest odpowiedzią na zwiększające się rynkowe zapotrzebowanie w zakresie fizjoterapii. W ramach środków, które posiadamy, takich jak wiedza, umiejętności oraz nowoczesny sprzęt, będziemy mogli jeszcze efektywniej pomagać pacjentom w poprawie jakości ich życia poprzez usprawnienie ruchowe oraz eliminację bólu związanego ze schorzeniami narządu ruchumówi Aldona Sylwa, Dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a terapeuci są specjalistami w kwestii programowania procesu rehabilitacji – rodzaju i liczby zabiegów, ich przebiegu i doboru ćwiczeń oraz przebiegu całego procesu terapeutycznego, który ustalany jest po rozmowach i badaniu pacjenta przez fizjoterapeutę.

Zakład został wyposażony w sprzęt rehabilitacyjny oraz sprzęt do fizykoterapii najnowszej generacji t.j. falę uderzeniową laser wysokoenergetyczny, urządzenie do mechanicznego drenażu limfatycznego, wirówki do kąpieli wirowych, krioterapię miejscową.

Kadra posiada dodatkowe uprawnienia z zakresu ortopedii i traumatologii, neurologii, NDT Bobath, Metody Vojty, Terapii Manualnej, Metody McKenzie, technik masażu.

Szerszy jest także zakres oferowanych usług. Zadbano o to, by w komfortowych warunkach zapewnić możliwość rehabilitacji osobom ze specjalnymi potrzebami, w tym pacjentom z niepełnosprawnościami oraz dzieciom.

– Wiele uwagi poświęciliśmy dzieciom potrzebującym terapii integracji sensorycznej (SI) oraz rehabilitacji sportowej. Stworzyliśmy salę ćwiczeń specjalnie dla małych pacjentów o przyjaznym środowisku użytkowania, która została wyposażona w szereg profesjonalnych sprzętów do ćwiczeń, stymulujących motorykę oraz zapewniających komfort podczas terapii wymienia Pełnomocnik Dyrektora ds. Restrukturyzacji dr Dariusz Jorg.

Osoby, których stan nie pozwala na dojazdy na rehabilitację, będą mogły skorzystać z wizyt domowych. Zakład jest zaopatrzony w niezbędny sprzęt do profesjonalnego wykonywania zabiegów w trakcie tego rodzaju wizyt: przenośne łóżka rehabilitacyjne, urządzenia do wykonywania terapii ultradźwiękami, laseroterapii oraz elektroterapii.

Całość kosztowała ok. miliona i została zrealizowana we współpracy z inwestorem zewnętrznym.