Zakończyła się kwarantanna na Oddziale Chorób Wewnętrznych w Czeladzi. Wszyscy są zdrowi.
Po dwóch tygodniach dziś do domu wychodzą pacjenci, którzy od 31 marca wraz z personelem Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej Szpitala w Czeladzi przebywali w kwarantannie po tym, jak u jednej z pielęgniarek wykryto koronawirus.
Mimo, że kobieta była w pracy, na oddziale nikogo nie zakaziła. Zadziałały procedury, które szpital wdrożył już wcześniej.
„Oddział był podzielony na 2 części: „infekcyjną” dla pacjentów gorączkujących i drugą dla niegorączkujących, których powód hospitalizacji był związany z zaostrzeniem chorób przewlekłych. Każdą z części opiekował się osobny zespół dzięki czemu personel się nie przemieszczał i nie kontaktował ze sobą. Dodatkowo byliśmy zabezpieczeni w środki ochrony osobistej” – wymienia kierownik oddziału lek. Ewa Wiązania – Gacek.
Przez pierwszy tydzień pacjentami opiekował się tylko zespół medyczny, który pozostawał w izolacji na oddziale. Personel pracował w normalnym systemie zmianowym, dzięki czemu pacjenci nie odczuwali żadnych niedogodności, a pracownicy mieli czas na odpoczynek i regenerację.
„Poinformowaliśmy pacjentów o kwarantannie oraz o tym, że będą mieli zapewnioną opiekę tak jak do tej pory. Dużym plusem było to, że decyzją dyrekcji szpitala pierwsze testy zostały zrobione już po 2-3 dniach, zarówno wśród personelu jak i pacjentów. Wprawdzie nie miały one wpływu na długość kwarantanny, ale zdecydowanie obniżyły poziomu stresu i zwiększyły poczucie bezpieczeństwa. – mówi lek. Ewa Wiązania – Gacek.
Aby skrócić czas oczekiwania na wyniki dyrekcja szpitala zdecydowała się na transport próbek aż do Warszawy.
„Im dłuższy czas oczekiwania na wyniki tym bardziej wzrasta ryzyko, że jeśli okażą się dodatnie liczba zakażonych się zwiększy, ponieważ bez testów nie wiadomo kogo należy izolować. Dlatego mimo większych kosztów dla szpitala badania zostały zlecone laboratorium w Warszawie, gdzie wyniki otrzymujemy do 24 godzin – tłumaczy dr Dariusz Jorg Pełnomocnik Dyrektora ds. Restrukturyzacji PZZOZ w Czeladzi – to również większy komfort psychiczny dla osób, które na swój wynik czekają.
Zarówno testy zlecone przez szpital 2 kwietnia, jak i powtórzone 7 kwietnia potwierdziły, że wszyscy pracownicy są zdrowi. Dzień później z kwarantanny szpitalnej została decyzją sanepidu zwolniona cała kadra medyczna. Procedura nie przewiduje takiej możliwości w przypadku pacjentów, którzy zostali odizolowani na kolejne 7 dni.
„Lekarze i pielęgniarki bardzo o nas dbali. Opieka była wspaniała, personel bardzo miły, wszystko nam wytłumaczono – mówi pacjentka Pani Mirosława.
Personel oddziału zadbał także, aby w Wielkanoc nie zabrakło świątecznej atmosfery.
„Żeby ten czas trochę umilić zorganizowaliśmy śniadanie wielkanocne przygotowane przez nasze rodziny, tak aby pacjenci mogli wspólnie spożyć świąteczny posiłek – mówi Ewa Wiązania – Gacek.
Pacjenci to docenili. W podzięce za opiekę jedna z pań namalowała nawet dla personelu obraz.
„Wszyscy się bardzo starali i opiekowali nami. W niedzielę zostaliśmy zaproszeni przez panią ordynator na wielkanocne śniadanie. Był pięknie zastawiony stół, to nam dało taką atmosferę świąt” – opowiada Pani Halina, która dziś po 14 dniach wraca do domu.
Nie zawiedli także darczyńcy, którzy wspomagali szpital. Dzięki inicjatywie Zarządu Powiatu Będzińskiego i zaangażowaniu gminy Siewierz i firmy Electrolux, na oddział trafiła pralkosuszarka, dzięki czemu personel personel medyczny może wyprać i wysuszyć odzież na miejscu w szpitalu.