Wyjątkowa operacja refluksu w czeladzkim szpitalu

To z pewnością nie był rutynowy zabieg. Krystyna Charlicka przekonała się o tym, gdy zaczęła szukać placówki, w której mogłaby się poddać operacyjnemu leczeniu choroby refluksowej.  Od lekarzy słyszała jednak, że mimo iż zabieg jest konieczny, to w jej stanie jego przeprowadzenie byłoby zbyt ryzykowne.

Jednym z powodów była porfiria – choroba genetyczna powodująca zaburzenie w przetwarzaniu hemoglobiny we krwi.  Pacjentka jest też po udarze mózgu, cierpi na nadczynność tarczycy nadciśnienie i cukrzycę. Na skutek choroby refluksowej pojawiła się u niej także astma i zaburzenia rytmu serca.

„To nie było życie, tylko wegetacja. Dolegliwości były bardzo silne, a leki nie pomagały. Lekarze, u których byłam,  mówili mi, że lepiej już nie będzie, że może być tylko gorzej. Ja jednak wierzyłam, że znajdzie się lekarz, który jeszcze postawi mnie na nogi” – mówi Krystyna Charlicka.

W końcu trafiła do prof. Józefa Dzielickiego na oddział chirurgii szpitala w Czeladzi.

„Pacjentka bardzo długo leczona była farmakologicznie. Była u wielu lekarzy, dostawała coraz to nowe tabletki, te z kolei pogarszały jej stan. Jedynym sposobem przerwania tego błędnego koła była operacja” – tłumaczy profesor i dodaje, że choroba refluksowa potrafi poczynić ogromne szkody w organizmie – „Cofający się sok żołądkowy trawi wszystko, co spotka po drodze powodując szereg zaburzeń, w tym zapalenia w obrębie przełyku, krtani, oskrzeli i płuc, migdałków, dziąseł i nawet uszu. Uszkodzenie płuc może prowadzić do krańcowej niewydolności oddechowej” – wymienia.

W leczeniu przewlekłej choroby refluksowej profesor od lat z powodzeniem wykorzystuje techniki laparoskopowe. Podobnych zabiegów wykonał tysiące, jednak tym razem sprawa była wyjątkowo skomplikowana.

„Problemem była kwestia znieczulenia tak obciążonej chorobami pacjentki. To był też jeden z powodów, dla którego nikt wcześniej nie zdecydował się na rozwiązanie operacyjne” – mówi prof. Dzielicki.

O konsultację profesor poprosił dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Czeladzi i doświadczonego anestezjologa lek. Marka Czekaja.

„Kiedy profesor przedstawił mi historię pacjentki, stwierdziłem, że muszę znaleźć sposób, by przygotować ją do operacji przy jednoczesnym zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa – mówi Czekaj.– Odpowiedzi szukałem w polskim i światowym piśmiennictwie. Chciałem się dowiedzieć czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem, jakie znieczulenie zastosował i z jakim skutkiem”.

Okazało się, że w Polsce nikt do tej pory takiej operacji się nie podjął. Więcej przyniosła lektura doniesień światowych, która ostatecznie pozwoliła na podjęcie przełomowej decyzji dla pacjentki i wyznaczenia terminu zabiegu.

„Kiedy usłyszałam, że lekarze z Czeladzi podejmą się leczenia, miałam z radości łzy w oczach. Nie wahałam się ani chwili, wiedziałam, że to dla mnie ogromna szansa” – wspomina Charlicka.

„Zdecydowałem się na zastosowanie znieczulenia całkowicie dożylnego, co jest rzadko stosowanym rozwiązaniem. Dzięki temu uzyskaliśmy bezpieczeństwo dla pacjentki i dobre warunku operacyjne. Sam zabieg trwał niecałą godzinę, przebiegł bez komplikacji podobnie jak okres pooperacyjny” – informuje lek. Marek Czekaj.

Stan pacjentki poprawia się z dnia na dzień. Powoli odstawia kolejne leki, które po operacji nie są już potrzebne.

„Czuję ogromną poprawę. Jestem silniejsza, łatwiej mi się poruszać. Mam plany, marzenia. Z zawodu jestem leśnikiem, kocham przyrodę. Teraz wreszcie będę mogła zając się swoim ogródkiem, pójść na spacer” – cieszy się pacjentka.

Choroba refluksowa przełyku to wsteczne zarzucanie treści żołądkowej, które wywołuje dokuczliwe objawy i może prowadzić do ciężkich powikłań. „Jeżeli ktoś cierpi z powodu astmy czy problemów kardiologicznych, a przyczyny tych problemów nie znaleziono, warto wybrać się do gastrologa i sprawdzić, czy powodem nie jest właśnie choroba refluksowa” – radzi lek. Marek Czekaj.