Oddział dziecięcy w Czeladzi wznowił działalność po remoncie

Dziś w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi oficjalnie  otwarto wyremontowany oddział dziecięcy. To kolejny etap modernizacji całego budynku szpitala.

„To kolejna ważna inwestycja, która zmienia oblicze tego szpitala. Dzięki temu staje się on placówką na miarę zwiększających się potrzeb mieszkańców nie tylko naszego powiatu, ale i całego regionu. Wszystko po to, by dzieci i młodzież, która tu trafia nie tylko otrzymali szybką i fachową pomoc, ale także mogli zapomnieć o chorobie i badaniach. Mam nadzieję, że dzięki wspaniałej kadrze medycznej i miłej atmosferze, w komfortowych warunkach dzieci będą mogły wracać do zdrowia” – powiedział Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

Oddział liczący 15 łóżek podzielony jest na część dla starszych i młodszych dzieci. Wszystkie sale wyposażone są w rozkładane fotele dla opiekunów oraz łazienki. Przeszklone drzwi  i monitoring pozwalają na stałą obserwację i zwiększają bezpieczeństwo przebywających tam dzieci. Powstała też nowa instalacja gazów medycznych, nie trzeba więc już korzystać z koncentratorów tlenu i butli.

„Oddział spełnia wszystkie aktualnie obowiązujące standardy. Zapewnia komfortowe warunki pobytu nie tylko małym pacjentom, ale także ich opiekunom, którzy dzień i noc czuwają przy swoich pociechach. Przyjazne otoczenie i wsparcie najbliższych w procesie leczenia jest niezwykle ważne, dlatego zadbaliśmy o wszystkie szczegóły” – mówi dr Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji PZZOZ.

W sali dla najmłodszych dzieci utworzono osobne zaplecze kuchenne, a łazienkę wyposażono w wanienkę do pielęgnacji maluchów. Drugi aneks kuchenny mieści się w specjalnie utworzonym dla opiekunów pokoju. Na oddziale znajduje się również gabinet diagnostyczno-zabiegowy, co pozwala na wykonywanie części badań diagnostycznych na miejscu. Całości dopełniają kolorowe akcenty, dzięki którym małym pacjentom łatwiej znieść  rozłąkę z domem.

Nad dziećmi czuwa profesjonalna kadra medyczna. Kierownik oddziału, lek. Agnieszka Paczyńska-Domagała, to specjalista pediatrii, obecnie realizuje również specjalizację z gastroenterologii dziecięcej.  Oddział jest też akredytowany do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego lekarzy rezydentów. Rocznie na oddziale leczonych jest ok. 800 małych pacjentów.

„To dzieci od pierwszego do osiemnastego roku życia, głównie z zakażeniami dróg oddechowych, przewodu pokarmowego. Udzielamy również pomocy w nagłych zachorowaniach i zaostrzeniach chorób przewlekłych” – mówi lek. Agnieszka Paczyńska-Domagała, kierownik oddziału dziecięcego PZZOZ. – Dzięki przeprowadzonym pracom remontowym znacznie poprawił się także komfort pracy personelu medycznego. Zyskaliśmy również nowy sprzęt medyczny, m.in. gastrolizer i wideolaryngoskop – dodaje.

Całkowity koszt inwestycji to 2,5 mln zł.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli: Starosta Będziński Sebastian Szaleniec, Dariusz Waluszczyk -Wicestarosta Będziński, Halina Mentel – Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego, Marek Rajca – Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego, Jan Powałka – Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego, Agata Fazan – Sekretarz Powiatu, Przedstawiciele Biura Poselskiego Pana Posła Rafała Adamczyka – Pani Joanna Kobryń – dyrektor biura oraz Pan Michał Curyło – asystent Pana Posła,  radni powiatu będzińskiego, przedstawiciele władz gmin powiatu będzińskiego, Adam Marszałek – Prezes firmy Wodpol.