Kontrolne testy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Czeladzi i pracowników przedszkoli.

Niemal 230 wymazów, w tym od osób przebywających w czeladzkim Domu Pomocy Społecznej pobrali w czwartek 14 maja,  lekarze Szpitala w Czeladzi, który podjął się stałej opieki nad pensjonariuszami. To już drugi DPS, który skorzysta z pomocy zespołu medycznego naszego szpitala. W ubiegłym tygodniu akcję testowania przeprowadzono w  Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych w Będzinie. Na 160 pobranych próbek wszystkie okazały się ujemne.

Współpraca szpitala z domami opieki ma  zminimalizować ryzyko pojawienia się niebezpiecznego wirusa w tych placówkach i uchronić przed chorobą najsłabszych.

„Wobec epidemii mieszkańcy tych placówek są całkowicie bezbronni. To w większości starsi, obciążeni wieloma chorobami ludzie. Przebywają w dużych skupiskach na stosunkowo małej powierzchni, co drastycznie zwiększa możliwość rozprzestrzeniania się zakażenia. Tak stało się we Włoszech, Francji, Belgii i Hiszpanii gdzie wskaźniki  śmiertelności wśród tej grupy dochodziły nawet do 50%. Także w Polsce mamy przykłady, jak tragiczne w skutkach może być pojawienie się koronawirusa w domu opieki. Dlatego wspólnie z władzami samorządowymi podjęliśmy działania, aby nie dopuścić do takiej sytuacji” – tłumaczy dr n. med. Dariusz Jorg, Pełnomocnik Dyrektora ds. Restrukturyzacji Szpitala w Czeladzi.

Profilaktyczne testy w kierunku koronawirusa to jeden z elementów reżimu sanitarnego, jakie zalecili obu placówkom specjaliści ze szpitala. Kolejne to m.in. codzienna kontrola temperatury, stworzenie miejsc izolacji pacjentów, u których wystąpi gorączka, ograniczenie pracy personelu do jednego miejsca i stosowanie środków ochrony osobistej.

 „Liczymy na to, że DPSy, które objęliśmy opieką w pełni zastosują się do tych rekomendacji, dzięki czemu będziemy w stanie uchronić pensjonariuszy i personel przed koronawirusem” – mówi Dariusz Jorg.

Także w czwartek, 14 maja, w namiotach przed Szpitalem w Czeladzi przeprowadzono  akcję pobierania wymazów od pracowników żłobka i przedszkoli. To jeden z etapów przygotowujących do wznowienia działalności tych placówek w mieście, które jest planowane 18 maja.

Napisali o nas:

TVN 24

TVP KATOWICE

DZIENNIK ZACHODNI

RADIO ESKA

RADIO PIEKARY

RADIO ESKA

TWOJE ZAGŁĘBIE

COWZDROWIU.PL

PULSHR.PL

PORTAL SAMORZĄDOWY